Федералдық мемлекеттік білім беру стандарттары бойынша сабақтың пәндік мақсаттары. Федералдық мемлекеттік білім стандартына сәйкес әрбір сабақ түрінің шамамен құрылымы. Мектептегі сабақтың негізгі кезеңдері

ЖӘНЕ. Сиротин, «География мұғалімі» журналының бас редакторы А.

Жаңа білім беру стандартында (БМБС) негізгі білім беру бағдарламасын іске асыру процесінде қол жеткізілген оқудың соңғы нәтижелеріне үлкен көңіл бөлінген. Бұл ретте негізгі білім беру бағдарламасын меңгеру нәтижелеріне қойылатын талаптар үш топқа сараланады тақырып, мета-пән және жеке . Пән мұғалімдері өз жұмыстарында дәстүрлі және әбден негізді түрде сабақтың мақсаты мен міндеттерін белгілегенде оқытылатын пәннің мазмұнына қатысты талаптарға көбірек көңіл бөледі. Негізгі білім беру бағдарламасын меңгеру нәтижелеріне қойылатын метапәндік және жеке талаптар сабақтың мақсатын жоспарлау кезінде де, жүзеге асыру барысында да көбінесе оның шеңберінен тыс қалады. Федералдық мемлекеттік білім беру стандартының дәл осы талаптарын жүзеге асыру әдістемесіне сабақты жоспарлау, мазмұнды таңдау және оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру кезінде көбірек көңіл бөлу қажет.

Белгілі бір сабақтың мақсатын анықтаған кезде дәстүрлі түрде бүгінгі күні де өзекті болып отырған оқушыларды оқыту, дамыту және тәрбиелеу міндеттері белгіленеді. Бірақ сонымен бірге олардың жалпы сипатын, бұлыңғырлығын және жаңа стандарт талап ететін түпкілікті нәтижеге назар аудармауын мойындау қажет.

Федералдық мемлекеттік білім беру стандартына сәйкес оқытуға көшудің заманауи жағдайында белгілі бір сабақтың мақсаттары мен міндеттерін жоспарлағанда, біздің ойымызша, негізгі білім беру бағдарламасын меңгеру нәтижелеріне қойылатын талаптарды басшылыққа алған жөн. белгілі бір оқу орнының негізгі білім беру бағдарламасында қамтылған жоспарланған нәтижелерді ескеру. Сабақты жоспарлау кезінде жаңа стандарттың оқушылардың одан әрі өзін-өзі дамытуға және өмір бойы білім алуына қажетті құзіреттіліктерді меңгеру бойынша белсенді оқу-танымдық іс-әрекетін қамтамасыз ететін жүйелік-әрекеттік тәсілге негізделгенін ескеру қажет. Стандарттың белсенділік парадигмасы жоспарланған нәтижелер жүйесіне деңгейлік көзқарасты және базалық деңгеймен қатар студенттердің жеке траекториясын құруға қажетті перспективалық деңгейді (түлек оқуға мүмкіндігі болады) анықтауды көздейді. олардың дамуы.

Жоспарланған нәтижелер жүйесі студенттердің оқу барысында шешетін оқу-танымдық және оқу-тәжірибелік міндеттерінің жиынтығын белгілейтінін және сипаттайтынын түсіну маңызды. Қорытынды бағалауға кіретін білімдер мен құзыреттерді дамытуға бағытталған тапсырмаларға ерекше назар аударылады (Федералдық мемлекеттік білім беру стандарттары, POPOU, 61-66 беттер, «оқушы үйренеді» қараңыз).

Берілген тапсырмаларды орындау студенттерден жалпыға бірдей және пәндік білім беру әрекеттерінің жүйесін меңгеруді талап етеді, олар түптеп келгенде оқытудың нақты нәтижелері болып табылады. Тұлға дамуының міндеті оқу процесімен органикалық түрде байланысты және жеке нәтиже ретінде жоспарланады. Осыны негізге ала отырып, белгілі бір сабақтың мақсаты мен міндеттерін тұжырымдаған кезде оқуды білім беру бағдарламасында көрсетілген жоспарланған нәтижелерге жетуге бағыттау маңызды.

Атап айтқанда, алу үшін:
- зерттелетін ұғымдардың, модельдердің, процестер мен құбылыстардың мәні мен сипаттамалары, себеп-салдар байланыстары туралы жүйелі білім;
-алған ақпаратты өз бетінше алу және қорытындылау, талдау, синтездеу, салыстыру, бағалау, жіктеу, аналогтар орнату, мәтіндік ақпаратты графиктерге, диаграммаларға, картограммаларға және жалпылаудың басқа түрлеріне аудару дағдылары;
- проблемалық жағдаяттарды шешуде ынтымақтастық пен қарым-қатынас жасау және жалпы оқу және қолданбалы мәселелерді шешу үшін топтарда тиімді жұмысты ұйымдастыру дағдылары;
- өз жұмысының нәтижелерін мәтін, ауызша коммуникация, бейнематериал, презентация және басқа да нысандарда көрсету дағдылары;
- қажетті ресурстарды іздеу мен тартудан тапсырманың орындалу сапасын бақылауға дейінгі танымдық әрекетті ұйымдастыру дағдылары;
- жүктелген міндеттерге, құндылық және мағыналық көзқарастардың болуына байланысты өз қызметін талдау және бағалау, өз ұстанымдарын дәлелдей білу;
- АКТ – оқытудың жоспарланған нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған оқу міндеттерін тиімді шешуге қажетті құзыреттілік.

Бұл ретте, жаңа стандартта белгіленген негізгі жалпы білім берудің негізгі білім беру бағдарламасын (БББО) меңгерудің жоспарланған нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған пән (география) бойынша білім беру міндеттерін нақтылау және саралауды мақсатқа сай деп санаймыз. сабақтың мазмұны мен мақсаттары пәндік, метапәндік және тұлғалық.

Сабақтың мақсаттары:
Жетістік пән жоспарланған нәтижелер:
- адамдар планетасы ретінде Жер туралы білім жүйесін қалыптастыру;
- жер бетіндегі аумақтардың біртұтастығы мен әркелкілігін терең түсінуді қамтамасыз ету;
- Жер дамуының негізгі кезеңдері туралы білім жүйесін қалыптастыру;
- әлемнің әртүрлі аймақтары мен елдеріндегі адамдардың табиғаты мен шаруашылық қызметінің ерекшеліктерін анықтауға жаттықтыру;
- әртүрлі ұлттарға жататын халықтың мәдениетінің сан алуандығы, тұрмысы мен тұрмысының ерекшеліктері туралы білім жүйесін қалыптастыру;
- оқу және қолданбалы міндеттерді шешу үшін әртүрлі құрылғылар мен құралдарды (соның ішінде электронды) пайдалану дағдыларын меңгеру;
- географиялық ортаның құрамдас бөліктеріне сапалық және сандық сипаттама беру дағдыларын қалыптастыру;
- картаны халықаралық қатынас тілі ретінде және географиялық процестер мен құбылыстарды зерттеу құралы ретінде пайдалану дағдыларын меңгеру;
- оқу-қолданбалы міндеттерді шешу үшін өз қызметін көрсету дағдыларын меңгеру;
- әр түрлі табиғи апаттар кезінде өз қауіпсіздігін және өзін-өзі ұстау ережелерін қамтамасыз ету әдістерін меңгеру.

Жетістік мета-тақырып жоспарланған нәтижелер:
- тәрбие мақсаттары мен міндеттерін қою;
- оқу және қолданбалы мақсаттарға жету жолдары мен құралдарын жоспарлау;
- оқу-танымдық мәселелерді шешудің тиімді жолдарын таңдау;
- оқу және еңбек жағдайларының өзгеруіне байланысты іс-әрекеттеріңізді түзету;
- оқу және басқа да тапсырмаларды орындаудың дұрыстығын бағалау;
- әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс істей білу, жіктеу және жалпылау, ұқсас процестер мен құбылыстарды анықтау, қорытындылар мен қорытындылар жасау;
- оқу-танымдық тапсырмаларды шешу және жобалау үшін шартты белгілерді, модельдер мен диаграммаларды, диаграммалар мен карталарды әзірлеу және қолдану;
- мәтінді мағыналық оқу нәтижесінде ақпарат алу;
-жалпы оқу мәселелерін шешу үшін топта жұмыс істеу;
- өз көзқарасын, өз тұжырымдары мен тұжырымдарын қорғау үшін ауызша және жазбаша сөйлеуді қолдану;
- ақпаратты алу және өңдеу үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгеруі;
- білім беру мәселелері мен қолданбалы есептерді шешу үшін АКТ құзыреттерін қолдану;
- оқу, ғылыми-зерттеу және жобалық қызметте бастапқы дағдыларды меңгеру.

Жетістік жеке жоспарланған нәтижелер:
- Отанға деген сүйіспеншілік пен патриоттық сезімге тәрбиелеу;
- өз халқының өмір сүру сапасына, туған жерінің дамуына жауапкершілік сезімін тәрбиелеу;
- өзін-өзі тәрбиелеуге және өзін-өзі дамытуға дайын болу;
- оқуға мотивация және жеке білім беру аумағын құру мүмкіндігі;
- ғылым мен техниканың қазіргі жетістіктеріне негізделген ғылыми дүниетанымды қалыптастыру;
- Ресейдің және әлемнің басқа халықтарының мәдениетіне, дініне және өмір салтына құрметпен және достық қарым-қатынасты қалыптастыру;
- коммуникативті құзыреттілік дағдыларына үйрету;
- табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында барабар жеке және ұжымдық мінез-құлық дағдыларын алу;
- экологиялық мәдениетке тәрбиелеу және экологиялық ойлауды дамыту.

Осылайша, негізгі білім беру бағдарламасын меңгеру нәтижелері бойынша Федералдық мемлекеттік білім стандартының талаптарына сәйкес сабақтың мақсаттарын анықтау жаңа стандартқа сәйкес оқытуға жүйелі түрде өтуге мүмкіндік береді. Бұл ретте, жаңа стандарттарда көрсетілген талаптардың үш деңгейіне (пәндік, метапәндік және жеке) байланысты сараланған берілген тұжырымдар шамамен алынғанын ескеру қажет. Оқу міндеттерін нақтылау оқытылатын тақырыпқа, тақырыпта қарастырылатын мазмұнға, таңдалған оқыту әдістері мен тәсілдеріне, сонымен қатар сабақтың формасы мен құрылымына байланысты жүзеге асады. Оқу материалының мазмұнын таңдау, оқытудың әдіс-тәсілдерін таңдау да жаңа стандарттардың мазмұнын ескере отырып, жаңаша оқуды қажет етеді. Бұл сұрақтар әдістемелік жұмысты ұйымдастыруда, шығармашыл мұғалімдердің жұмыс тәжірибесін таратуда, шығармашылық шеберлік сабақтарын, шеберлік сабақтарын, ғылыми-практикалық конференцияларды өткізуде шешуші болуы керек.

Жобаның мақсаты мен міндеттері, сабақ, шеберлік сыныбы. Оларды қалай жазуға болады?

Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қалай қою керек

Мен бір емес бірнеше рет сұрақты естідім: сабақтың мақсаты мен міндеттерін қалай дұрыс қою және тұжырымдау керек. Бұл сұраққа нақты жауап жоқ екенін бірден айтайық. Біздің Үкімет бұл тақырыпта қаулы шығармайды. Бұл ғалымдарымыз бен педагог әдіскерлерімізге әлі де үміт бар деген сөз. Ал мұндағы сурет мынадай: қаншама ғалымдар, қаншама пікірлер. Әрбір дерлік курс пен семинар сабақтың мақсаттары мен міндеттері бойынша ұсыныстар береді. Мұның өте маңызды екенін, дұрыс қойылған мақсат пен таңдалған тапсырмалар жақсы сабақтың кілті екенін бәрі біледі және түсінеді. Және, негізінен, олардың қандай формада жасалғаны маңызды емес, бірақ сіз әртүрлі жарыстарға, шерулерге, баяндамаларға, аттестацияға сабақ жазбаларын тапсыруыңыз керек. Бұл жерде «сауатсыздық» пен «әдістемелік сауатсыздық» туралы сынды тыңдау керек. Бірақ мырзалар, әдіскерлер, алдымен өздеріңіз келісіп, сосын мін іздеңіздер!

- сабақтың мақсаты - біржәне зат есім арқылы өрнектеледі,
тапсырмалар - кем дегенде 3 және етістік арқылы білдіріледі. Яғни, міндеттер мақсатқа жету үшін не істеу керектігін тұжырымдайды. Бұл жүйенің кейбір қолайсыздықтары бар: белгілі бір сабақтың мақсаты әрқашан зат есім арқылы тұжырымдала бермейді және әрқашан бір емес.

- сабақтың мақсаты - кейбір, жетілмеген етістіктермен өрнектеледі (не істеу керек?). Бұл «жаһандық мақсаттар» деп аталатындар, белгілі бір идеал, адам әрекетінің нұсқаулары. (Ресейдің саналы азаматын тәрбиелеу). Тапсырмалар жергілікті мақсаттар, яғни белгілі бір әрекет сәтінің мақсаттары, мінсіз формадағы етістіктермен белгіленеді (не істеу керек?), диагностикалық және операциялық қасиеттерге ие.
Мақсаттың диагностикасы мақсатқа қол жеткізілгенін тексерудің құралдары мен мүмкіндіктерінің бар екендігін білдіреді.
Оперативтілік мақсатты тұжырымдауда оған жету құралдарының көрсетілуін білдіреді (ондық бөлшектерді жазу және оқу дағдыларын дамыту).
Бұл ретте сабақтың 3 негізгі жергілікті мақсаты (тапсырмасы) да қойылады:
- Оқытудың мақсаты(оқушыларда жаңа ұғымдар мен іс-әрекет әдістерін, ғылыми білімдер жүйесін қалыптастыруды көздейді. Тәрбиелік мақсат барынша нақты болуы керек;
- тәрбие мақсатыоқушылардың бойында белгілі бір тұлғалық қасиеттер мен мінез-құлық қасиеттерін қалыптастыруды көздейді;
- даму мақсатыіс-әрекетке қажетті психикалық қасиеттер мен қасиеттерді (ойлау, есте сақтау, зейін, танымдық дағдылар, дербестік және т.б.) дамытуды көздейді.

Нақты, орындалатын мақсаттар мен міндеттерді қоюдың тағы бір қызықты тәсілі, бұл мұны істеу қажет болған барлық жағдайларға арналған кеңес:
қандай проблема? оның шешімі – мақсат
бұл мәселенің себептері қандай? оларды жеңу – міндет.
Мысалы, балалар жарыстарға қатыспайды. Мақсаты: жарыстарға жаппай қатысуды арттыру. олар неге қатыспайды? Нашар ақпарат, сабақтың шамадан тыс жүктелуіне және үй тапсырмаларының көп болуына байланысты уақыт жоқ, мұғалімдердің көмегі жоқ және т.б. Міндеттері: өтіп жатқан жарыстар туралы ақпараттың жаппай, көрнекі және қолжетімді жүйесін құру, үй тапсырмасының деңгейін тексеру және оны оңтайландыру, оқушылары конкурстарға қатысатын мұғалімдерді материалдық ынталандыру және т.б.

Ал енді бастысы:
НӘТИЖЕ ФОРМУЛАСЫ
МАҚСАТ X МАЗМҰНЫ = НӘТИЖЕ
0 X МАЗМҰН = 0
МАҚСАТ X 0 = 0

Менің ойымша, бұл формуланы түсіндірудің қажеті жоқ.
Дереккөз. metodsovet.ru

Филкова Ирина Петровна

    Элемент -орыс тілі

    Сабақтың тақырыбы:"Жазу комбинациялары жи-ши »

    Сынып -2

    «Білім планетасы» бағдарламасы

    Сабақтың мақсаты мен міндеттері

1 нұсқа.

(Жүйелік-әрекеттік тәсіл)

Сабақтың мақсаты: әріптердің емлесі туралы білімді анықтау және қолдану үшін бірлескен оқу-танымдық іс-әрекеттерге құндылық көзқарасын қалыптастыру және дамыту -Және комбинациялардачжи және ши .

Тапсырмалар:

1.Тақырып

1. орфографиялық әріппен және z мен w-ден кейін сөздерді жазу дағдысын бекіту, жазылуын графикалық түрде көрсету.

2. Заттардың мәні мен белгілерін анықтау.

3. Талдау негізінде қорытынды жасаңыз.

Когнитивті UUD:

1. Диаграммалардан, иллюстрациялардан және мәтіндерден ақпаратты алу қабілетін дамыту.

2. Ақпаратты сызба түрінде көрсетіңіз.

3. Заттардың мәні мен белгілерін анықтау.

4. Объектілерді талдау негізінде қорытынды жасаңыз.

5. Қорытындылау және белгілеріне қарай жіктеу.

7. Суреттен сұрақтарға жауап табыңыз.

Нормативтік UUD:

1. Оқулық материалымен жұмыс істеу негізінде өз болжамдарын айту қабілеттерін дамыту.

2. Берілген тапсырмаға сәйкес оқу әрекетін бағалау.

3. Алдағы жұмысты болжау (жоспар құру).

4. Когнитивтік және тұлғалық рефлексияны жүзеге асыру.

Байланыс UUD:

1Жұппен жұмыс істеу қабілетін дамыту.

2. Жұмыстың нәтижесін көрсетуге үйрету;

3.Өз жұмысын және басқа студенттердің жұмысын адекватты бағалау қабілетін дамыту.

4. Берілген тапсырмаларға сәйкес сөйлеу мәлімдемесін құрастыру, өз ойларын ауызша формалдау дағдыларын дамыту.

3. Жеке нәтижелер:

1. Өз көзқарасын білдіру, эмоциясын білдіру қабілеттерін дамыту.

2. Белгілі бір жағдайға сәйкес әрекетті бағалау.

3. Оқу мотивациясын және мақсатты танымдық әрекетті қалыптастыру.

2-нұсқа. (Құзыреттілікке негізделген тәсіл)

Жоспарланған нәтижелер арқылы сабақтың мақсаттары:

Сабақтың мақсаттары: студенттердің негізгі құзыреттіліктерін дамытуға жағдай жасау:жалпы мәдени (әрекетке мақсат қоя білу, оған жету жолдарын анықтау, іс-әрекеттің нәтижесін бағалау; оқу проблемалық жағдаяттарын шеше білу);тәрбиелік және танымдық (оқу жағдайлары мен мәселелерін шешу үшін ақпаратты табу, өңдеу, пайдалану),коммуникативті (жұппен жұмыс істеуді үйрену, ортақ нәтиже алу үшін серіктеспен әрекеттесу).

Тапсырмалар:

тәрбиелік – оқушылардың сөйлемдерді талдап, негізін таба білу дағдыларын дамыту; үйренген ережелер негізінде практикалық есептерді шешу;

дамуда – оқу тапсырмасын талдауға, оқу мәселелері мен жағдаяттарды шешудің дұрыс жолдарын таңдауға үйрету;

тәрбиелік – сабақта талқыланатын мәселеге қызығушылық пен оқу мәселелері мен жағдайларды шешуге бағытталған белсенділікті дамыту

3-нұсқа. (Блум таксономиясы)

Деңгей:

Оқушы әрекеті:

Іс-әрекет етістіктері

    1. Білім

«Орфография», ұғымдарын біледі.

Сөздегі үйренген емлесін таниды

Зерттелген емле және тексерілмеген емле туралы білімдерін жүйелеу; Ж, ш ысылдағаннан кейін дауысты дыбыстары бар сөздерді жазу ережесін тұжырымдаңыз.

    1. Түсіну

Зерттелетін емлелердің дұрыс жазылуын таңдау себептерін келтіреді.

Бар білімдерін көрсетеді

Сөздерді белгілі бір белгілеріне қарай жіктеу, емле үлгілерін – сөздердегі әріптерді зерттеді

    1. Қолдану

Әртүрлі оқу жағдаяттарында жазбаша және ауызша сөйлеуде білім мен дағдыларды көрсетеді

Оқыған емлесі бар сөздерді дұрыс жазу және оны графикалық түрде белгілеу дағдысын қолдану.

    Талдау

Ең алдымен шылаудан кейінгі дауысты дыбыстың әрпі тексеріліп, ж, ш дыбысынан кейінгі дауысты дыбыстың емлесі бар сөздер жазылуы тиіс сөздерді табады.

Жаттығуларды орындау кезінде осы білімді қолданады.

    Синтез

Зерттелетін емлесі бар сөздерді жазу алгоритмін құрастыру

Зерттелетін емлені көру және оны графикалық түрде белгілеу мүмкіндігінің дәлелі

    Бағалау

Сабақтың әр кезеңінде өз іс-әрекетін жоспарлайды.

«Чжи-ши» тіркестерін жазу» тақырыбы бойынша алынған нәтиженің маңыздылығын бағалайды.

Есеп беру формасын толтырады

Өзіңізді және өзара жасаңыз

бағасы туралы.

Жазбаша және ауызша сөйлеуде сөздерді дұрыс қолдану туралы қорытынды жасау.

Оқушыларды мақсат қою процесіне қосу әдістемесі.

Сахна

Сахна атауы

Тапсырмалар

Мұғалімнің іс-әрекеті (оқыту әдістері)

оқушының іс-әрекеті (оқу-танымдық іс-әрекетті ұйымдастыру формалары)

Оқу-танымдық іс-әрекеттің сипаты (репродуктивті, конструктивті, шығармашылық)

Күтілетін нәтиже (білім, дағды, іс-әрекет әдістері)

1-ші

Оқушыларды жаңа материалды меңгеруге дайындау

Оқушыларға жаңа материалды меңгеруге ынталандыру

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялайды, оның танымдық белсенділікті дамытудағы маңызын негіздейді, сабақтың мазмұнын ашады.

«Топтастыру» және «спекуляция» әдістері арқылы мақсат қою процесіне кіреді.

Конструктивті

Жаңа материалды меңгеруге дайын

2-ші

Орфографиялық минут

Зерттелетін емленің дұрыс жазылуын анықтау және түсіндіру алгоритмін құрастыру

Диктант жазу:

Тапсырмаларды орындаңыз, түсініктеме беріңіз және таңдауын негіздеңіз

Конструктивті

Тұжырымдалған ұғымдарды көрсетіңіз

3-ші

Оқулықтағы тапсырма бойынша жұмыс жасау

Чжи-ши комбинацияларын дұрыс жазу қабілеттерін дамыту

Тапсырмаларды жұппен таратады:

Жаттығуларды орындау оқулықтағы нұсқау бойынша, түсіндірмемен.

Соңында әріп бар сөздерден жұп құра Және кейін және Және w

Нұсқауларға сәйкес тапсырмаларды орындау

Конструктивті, шығармашылық

Жұптық жұмыс нәтижесін қорғау

4-ші

Рөлді ойын

«Фотограф

Алған білімдерін өзгерген жағдайда қолдану

Жұптарға тапсырма береді

«Сөздерді есте сақта»

Тексереді – кім көп сөздерді есіне алды және жазды?

Шығармашылық

Оқыған емлесі бар сөздерді ауызша және жазбаша сөйлеуде дұрыс қолдану дағдыларын қолдану

5-ші

Тексеру жұмысы.

Алған білімдерін қолдану және өзін-өзі және өзара бағалау

Диктант алып, емлесін белгілеңіз.

.

Диктанттан жазады, (Өзіндік, өзара-) «кілт» бойынша бағалайды.

Репродуктивті

Өздерін және бірін-бірі бағалау

6-шы

Қорытындылау, рефлексия

Топтардың баяндамасының қорытындысын шығару. Сабақтың басында қойылған мақсатқа жету деңгейін бағалау

Топ жетекшілерінің жұмысын қадағалайды

Топтағы әр адамның жұмысын талқылау, есеп беру парақтарын толтыру

Сізге не істеу керек болды?

Тапсырманы орындай алдыңыз ба?

Сіз бәрін дұрыс жасадыңыз ба немесе қателіктер болды ма?

Барлығын өзіңіз құрастырдыңыз ба әлде біреудің көмегімен ме?

Енді бастапқы мақсат алынған нәтижелермен салыстырылады!

Конструктивті

Бланкілер толтырылады, топ мүшелерінің жұмысы объективті бағаланады.

Жоспарланған оқу нәтижелеріне қол жеткізілді

Сұрақтар

Иә

Жоқ

Осы мақсат үшін талап анықталған ба?

Оқушылардың көпшілігі орындай алады

Бағалауға болады ма

Оқушы орындайды

Етістіктер ерекше

Слайд 2

Мақсат қою

  • Мақсатты тұжырымдау процесі және одан туындайтын міндеттер
  • Мақсат қоюдың компоненттері
  • Негіздеу және мақсат қою
  • Оларға жету жолдарын анықтау
  • Күтілетін нәтижені жобалау
  • Слайд 3

    Іс-әрекеттің болашақ нәтижесінің идеалды бейнесін көрсететін мақсатты таңдау және нақты анықтау процесі; мақсат қою және іс-әрекетті жоспарлаудағы студенттер мен мұғалімдердің бірлескен іс-әрекеті; іс-әрекеттің мазмұнын таңдау және әрекеттің тиімділік критерийлерін анықтау, идеяны жүзеге асыру процесін басқару үшін қолайлы ауытқулар параметрлерін белгілей отырып, бір немесе бірнеше мақсатты таңдау.

    Слайд 4

    Тұжырымдама мақсаты

  • Слайд 5

    SMART мақсат қою критерийлері

    • S (спецификалық) – ерекшелік
    • M (Measurable) – өлшенетін
    • A (Attainable) – қол жеткізу мүмкіндігі
    • R (Result-oriented) – нәтижеге назар аудару
    • T (уақытпен шектелген) – белгілі бір кезеңмен (уақыт) корреляция
  • Слайд 6

    Сабақ мақсаттарын анықтау

    • үйрену мақсаттары
    • Пәндік мақсаттар
    • Осы сабақтың мақсаттары
    • (Сабақтың әр кезеңіне арналған мақсаттар)
    1. Стратегиялық мақсат
    2. Тактикалық мақсат
    3. Операциялық мақсат
  • Слайд 7

    Б.Блум таксономиясына негізделген мақсатты тұжырымдау

    • (Таксономия – объектілерді жіктеу және жүйелеу....)
    • Б.Блум таксономиясының деңгейлері
    • 6. Бағалау
    • 5.Синтез
    • 4.Талдау
    • 3. Қолданба
    • 2. Түсіну
    • 1.Білім
  • Слайд 8

    Сабақтың мақсаты – тәрбиелік нәтижеге жету

    • Тұлға – жаңа құндылықтарды, моральдық нормаларды қабылдау
    • Мета-пән – іс-әрекет әдістерін, өзін-өзі ұйымдастыру дағдыларын меңгеру
    • Пән – берілген пән бойынша білім мен дағдыны меңгеру
  • Слайд 9

    45 минутта, 125 сағатта, 5 жыл оқуда қол жеткізуге болатын мақсатты анықтаңыз

    • Оқушыларды анықтамалық әдебиетпен жұмыс істеуге үйрету.
    • Ежелгі Грецияның негізгі мәдени ескерткіштері туралы білімдерін дамыту.
    • Эпостық сипаттағы әдеби шығармаларды талдауға үйрету.
    • Сүтқоректілердің негізгі белгілері туралы білімдерін бекіту.
    • Шындық құбылыстарына жүйелі талдау жасау қабілетін дамыту.
    • Студенттерге оқылған мақалалар мен кітаптардың тезистері мен түйіндемелерін құрастыруға үйрету.
    • Д.И.Менделеев элементтерінің периодтық жүйесі туралы білімдерін дамыту.
    • Ом заңының мәні туралы білімдерін дамыту.
  • Слайд 10

    Сабақ мақсаттарын талдау:

    Сабақтың мақсаттары:

    • Негізгі ұғымдар мен фактілердің қайталануын және бекітілуін қамтамасыз ету.
    • Дүниетанымдық ойларын қалыптастыруға ықпал ету.
    • Оқушылардың денсаулығын қамтамасыз ету.
    • Оқушылардың оқытылатын материалдағы негізгі, маңызды нәрселерді көре білу, салыстыру, жалпылау, өз ойын логикалық түрде жеткізу қабілеттерін дамыту.
    • Оқушылардың танымдық қызығушылығын дамыту.

    Сабақтың тақырыбы: «Күн жүйесінің планеталары»

    Слайд 11

    Сабақ мақсаттарының ұсынылған тұжырымдарында қандай қателерді анықтауға болады?

    • Әр оқушы Ұлы Отан соғысындағы 10 негізгі оқиғаны атай алады
    • Әр оқушы жабайы және үй жануарларының айырмашылығын түсіндіре алады
    • Оқушы ұғымдарды... параметрлері бойынша... жіктей алады.
    • Студенттер амандасу, әңгімені бастау және аяқтау үшін ауызекі сөз тіркестерін пайдаланады
    • Оқушылар мәселені шешудің екі әдісінің қайсысы жақсы екенін таңдайды
  • Слайд 12

    Мақсаттың дұрыс тұжырымдалғанын қалай анықтауға болады

    Сұрақтарға жауап беру:

    • Мақсат студенттер үшін мүмкін бе?
    • Мақсат нақты ма?
    • Бұл жоспарланған нәтижеге қол жеткізуге ықпал ете ме?
    • Қол жеткен нәтижені бағалау мүмкін бе?
    • Мақсаттар оқушылардың іс-әрекетінде көрсетілген бе?
    • Түпкілікті нәтиже тұжырымға енгізілген бе?
  • Слайд 13

    Сабақтың мақсаты тапсырмаларға түрлендіріледі:

    • Ақпараттық: біз нені үйретеміз және нені үйренеміз?
    • Операция бөлмесі: біз қалай және қалай үйренеміз?
    • Мотивациялық: бұл бізге не үшін керек?
    • Байланыс: кіммен және қайда?
  • Слайд 14

    Слайд 15

    Слайд 16

    САБАҚ ҚАЛАЙ ӨЗГЕРЕДІ

    Сабақ жеке тұлғаны дамытуға бағытталған;
    -сабақ құзыреттілікке бағытталады;
    - сабақ мета-пәнге айналады;
    - пәндік-бағдарлы сабақпен қатар кіріктірілген формалар (сабақ туады), оқыту мен тәрбиелеу арасындағы шекара бұлыңғыр.

    Слайд 17

    Дәстүрлі сабақ құрылымы

    Сабақта неше кезең болуы керек?

    1. Ұйымдастыру уақыты;
    2. үй тапсырмасын тексеру;
    3. студенттердің субъективті тәжірибесін жаңарту
    4. жаңа білім мен іс-әрекет тәсілдерін меңгеру
    5. үйренгенді түсінуді бастапқы тексеру
    6. үйренгендерін бекіту;
    7. алған білімдерін қолдану;
    8. жалпылау және жүйелеу;
    9. бақылау және өзін-өзі бақылау;
    10. түзету;
    11. үй жұмысы;
    12. оқу-жаттығу жиынын қорытындылау;
    13. рефлексия.
  • Слайд 18

    Қазіргі сабақтың құрылымы

    1. Білімді жаңарту
    2. Проблемаландыру
    3. Рефлексия
    4. Бақылау, өзін-өзі бағалау
    5. Семантизация
  • Слайд 19

    Федералдық мемлекеттік білім беру стандарттарына сәйкес сабақ құрылымы:

    1. Оқу іс-әрекетіне мотивация (өзін-өзі анықтау) (ұйымдастыру кезеңі 1-2 минут).
    2. 4-5 минут ішінде сынақ оқу әрекетіндегі білімді жаңарту және жеке қиындықтарды жазу.
    3. Қиындықтың орнын және себебін анықтау, әрекетке мақсат қою, 4-5 минут.
    4. Есепті шешу жобасын құрастыру (жаңа білімді ашу) 7-8 минут.
    5. Құрылған жобаны жүзеге асыру 4-5 минут.
    6. Алғашқы бекіту 4-5 минут.
    7. Стандартты (үлгі) қолданып, 4-5 минут ішінде өзін-өзі тексерумен өзіндік жұмыс.
    8. Білім жүйесіне қосу және 7-8 минут қайталау.
    9. Оқу әрекеті бойынша рефлексия (сабақты қорытындылау) – 2-3 минут.

    Слайд 20

  • Слайд 21

    САБАҚТЫҢ ТИПОЛОГИЯСЫ

  • Слайд 22

    ГЭФ САБАҚТАРЫНА ДАЙЫНДЫҚТАҒЫ НЕГІЗГІ ҚИЫНДЫҚТАР

    • Өткен жылдар бойы қалыптасқан сабақты өткізудің тұрақты әдістемесі.
    • Оқушының ақпаратты іздеп, оны өз бетімен зерттеуіне мүмкіндік беру қажеттілігі.
    • Оқу іс-әрекетінің арнайы құрылымдық бірліктері ретінде оқу жағдаяттарын құру қажеттілігі, сонымен қатар оқу тапсырмаларын оқу жағдайына аудара білу.
    • Сабақты талдаудың дәстүрлі тәсілі және мұғалімнің жұмысын бағалаудың ескі тәсілдерін ұстануға ұмтылу.
    • Белгілі контурлық жоспарларды технологиялық сабақ картасымен ауыстыру.
    • Бақылау және бағалау әрекеттері.
  • Слайд 23

    Қазіргі сабақ

    • оқушы оқу әрекетінің объектісі емес, субъектісі;
    • Сабақта әртүрлі білім көздері пайдаланылады;
    • сабақтың құрылымы өзгереді;
    • жеке және ұжымдық қызмет басым;
    • оқушының іс-әрекетіне басымдық беріледі;
    • оқушылардың үлгерімін бағалаудың жаңа критерийлері қолданылуда.
  • Слайд 24

    Жүйелік-әрекеттік тәсіл аясында сабақты жобалау алгоритмі

    • Сабақты нақты белгіленген мақсат пен жоспарланған нәтижемен логикалық аяқталған модульдер түрінде көрсету.
    • Сабақтың тақырыбы, модуль мақсаты негізінде балалардың жас ерекшеліктеріне байланысты психологиялық даму ерекшеліктерін ескере отырып, әдістемелер банкінен педагогикалық әдістемені немесе әдістемені таңдау.
    • Оқулық материалдары негізінде оқу тапсырмаларын дайындау үшін Илюшиннің ситуациялық есеп құрастырушысын қолдануға болады.
    • Алынған сабақ сценарийін жүйелік-әрекеттік тәсіл тұрғысынан талдаңыз.
    • Оларды жүзеге асыру үшін АКТ пайдаланудың таңдалған әдістерін немесе әдістерін қарастырыңыз.
    • Идеалдылық принципі негізінде сабақтың тиімділігін бағалау: мұғалімнің минималды белсенділігімен оқушылардың оқу әрекетінің максималды әсері.
  • Слайд 25

    Жаттығу

    1. Жүйелік-белсенділік тәсілін қолдана отырып, сабаққа мақсат қою.
    Элемент_________________________________
    Сабақтың тақырыбы_________________________________
    Сынып ___________________________
    Мақсат (жеке, мета-пән, пәндік нәтиже) __________________________
    Сабақтың мақсаттары:

    • Тақырыбы:
    • Метатақырып:
    • Жеке:
  • Барлық слайдтарды көру

    Турманкина Ольга Алексеевна,

    Благовещенск қаласындағы №6 МОАУ лицейінің орыс тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

    ЖАҢА БІЛІМ БЕРУДІҢ СТАНДАРТТАРЫНА СӘЙКЕС САБАҚ ТАҚЫРЫПЫН ҚАЛАЙ ҚҰРАСТЫРУ КЕРЕК?

    Көптеген мұғалімдер сабақтың тақырыбын дәл және қысқаша тұжырымдау қаншалықты маңызды екенін біледі, дегенмен біз бұл мәселеге үнемі назар аудара бермейміз. Көптеген студенттер үшін сабақтың тақырыбы қызықсыз және құрғақ әртүрліліктен басқа ештеңе емес.Қазіргі уақытта білім беру процесінде өз бетінше білім алу, қажетті ақпаратты жинау, гипотеза қою, қорытындылар мен қорытындылар жасау қабілеттерін қалыптастыратын әдіс-тәсілдерді оқытуда қолдану өзекті бола түсуде.Ал жаңа стандарттарға сәйкес, ең алдымен, баланың өзін қоршаған әлемді түсінуге деген ынтасын күшейту, оған мектептегі жұмыс өмірден алынған білім алу емес, керісінше, білім алу туралы екенін көрсету қажет. өмірге қажетті дайындық, оны тану, пайдалы ақпаратты іздеу және оны өмірде қолдану дағдысы. Жоғарыда айтылғандарға сүйене отырып, балалардың сабақ тақырыбын өздері анықтағаны дұрыс, бірақ мұғалім баланы барлық мүмкін болатын дұрыс жорамалдарға жетелеуі керек.

    Әрине, сабақтың тақырыбын құрастыру сабақтың түріне байланысты. Федералдық мемлекеттік білім беру стандартын енгізу жағдайында сабақтың 6 түрі бөлінеді:

    1. Жаңа білімді «ашу» сабағы;

    2. Білім мен дағдыны кешенді қолдану сабағы;

    3. Жалпы әдістемелік бағыттылық сабағы;

    4. Білім мен дағдыны жаңарту сабағы;

    5. Білім мен дағдыны бақылау сабағы;

    6. Білім, білік, дағдыны түзету сабағы.

    Егер бұл «жаңа білімді ашу» сабағы болса, мұғалім сабақтың тақырыбын өзі құрастырып, оны дайын түрде бере алады. Бірақ ол қызықты болуы керек, баланы қызықтыруға қабілетті. Ол онда айтылғанның бәрін білгісі келетіндей болуы керек.

    Тақырып – сабақтың аты. Ал сіз бен біз ономет ретінде әрекет етеміз.

    Ономатет ( ὀνοματοθέτης - атауларды жасаушы немесе жасаушы) - бар нәрсенің бәріне немесе жеке заттарға немесе тіршілік иелеріне атау беретін және бекітетін құдайдың немесе адамның мифологиялық немесе философиялық бейнесінің көрінісі. Қысқасы – есімдерді беретін адам .

    Сонымен, бірнеше мысалды қарастырайық. Жаңа білімді «ашу» орыс тілі сабағы. Жалпы тақырып «Сын есім».

    Бірқатар сын есімдер берілген: мүкжидек, таңқурай, қызанақ, қышқыл, тәтті, тұзды. Балалардан оларды ерекшеліктеріне қарай біріктіріп, екі топқа жазу ұсынылады:

    ҚАРАУ

    ДӘМ ТАУ

    Мүкжидек

    Қып-қызыл

    Қызанақ

    Қышқыл

    Тәтті

    Тұзды

    Енді олар үшін қолайлы зат есімді таңдау керек.

    ШЫРЫН

    Екі сөйлем құра.

      1. Мен мүкжидек, таңқурай және қызанақ шырынын жақсы көремін.

        Мен тәтті таңқурай шырынын жақсы көремін.

    Оларды тақтаға жазып, балалардан не ойлайтынын сұраңыз, анықтамалар қай сөйлемде біртекті, қайсысында біртектес емес? Содан кейін сабақ сұрағы тұжырымдалып, одан «Біртекті немесе гетерогенді анықтамалар?» тақырыбы шығады. Көбінесе тақырып проблемалық мәселеге сәйкес келеді. Тақырыптың өзі сұрақ түрінде болуы мүмкін. Баламалы сұрақтар ретінде тұжырымдалған тақырыптар проблемалық жағдайларды тудырады және студенттерді дамып келе жатқан қақтығысты мұқият бақылауға шақырады. «О немесе Йо?» , "Е немесе мен?" Тарих сабағына кезек берейік: «Греция ма, әлде Македония ма? Филип немесе Демосфен? (Тақырыптың дәстүрлі тақырыбымен салыстырыңыз: «Грекияның құлдырауы және оның Македонияға бағынуы.» «Рейд пе, әлде шапқыншылық па?» («Татаро - моңғолдардың Ресейге шабуылы») Оқу материалы үлкен эмоционалды зарядқа ие болған кезде, рухани көңіл-күй қажет, сабақтың алғашқы минуттарында оның атауын жасау керек, оны белгілі көркем және тарихи мәтіндерден алуға болады «Орыс жері қайдан келді ...», «Мәскеу болмаған бірден салынды!» Тарих және әдебиет сабақтарында атаулар қызықтырып, баурап алуы керек, өйткені кез келген шығарманың негізі тартыс болатынын кез келген жазушы біледі. Сондықтан тақырып білімнің сарқылмайтындығын ашып, қиял мен дербестікті оятуы керек.

    Білім мен дағдыларды бекіту немесе жаңарту сабағы, бұл жерде балаларға тақырыпқа өздері келуге мүмкіндік бермеу күнә болады. Тағы да жалпы тақырып «Сын есім», тақтада немесе қолдарыңызда доп бар. Балаларға футбол, баскетбол, теннис, волейбол доптары бейнеленген түрлі түсті карталар мен карточкалар беріледі. Тапсырма: қасиетке байланысты топтарға бірігу, содан кейін үш сөйлем құрастыру.

      Мектеп ауласында жасыл, қызыл, көк шарлар серпілуде.

      Жарыс алдында футбол, волейбол, баскетбол доптары күтіп тұр.

      Жасыл теннис добы тордың үстінен ептілікпен секірді.

    Балалар заттың белгілері (түсі, мақсаты) арасындағы айырмашылықты жақсы сезінеді. «Біртекті және гетерогенді анықтамалар» тақырыбын оңай тұжырымдауға болады.

    Афоризм, қанатты сөз, айту, жұмбақ т.б түріндегі тұжырымдалған тақырыптар өте тиімді болып көрінеді.Орыс тілі сабағында зат есімнің тұрақты морфологиялық белгілерін оқып-үйрену кезінде бір тақырыпты былайша белгілеуге болады: «Ол берілген. саған, бірақ оны басқалар пайдаланады ма?» (Аты). Бірден сұрақ туындайды: «Балалар, атау дегеніміз не? Мысалдар келтіріңіз, бір-біріңізді атыңызбен атаңыз. Есім адамға тиесілі, оның меншігі, біздің сыныптағы әрбір қыз бен жігітте бар! Сабақтың тақырыбын құрастыр». «Жалпы есімдер немесе жалпы есімдер».

    Әлеуметтік желілерде адамдардың сауатсыздығын көрсететін көптеген тіркестер мен өрнектер бар. Мен олардың біреуін сабақ тақырыбына таңдадым: «Егер сіз жағдайларды білмесеңіз, ақымақ болмаңыз!» Балалар оқиды, күледі, қателерді іздейді. Біз зат есіммен жұмыс істеп жатқандықтан, олардың өздеріне «Зат есімнің ауытқуы» стандартты тақырыпты құрастыру қиын болмайды.

    Әдебиет тақырыптарын, тіпті журналда да былайша жазуға болмайтыны айтылды: И.С.Тургенев «Муму» және одан да көп, балаларға осы түрде беріледі. Мұнда кластер өте жақсы көмектеседі - тиімді ойлау үшін жасалған құрал. Бұл әдістеменің мәні белгілі бір мәселе бойынша бар білімді жүйелеу әрекеті болып табылады, оны сабақтың әртүрлі кезеңдерінде қолдануға болады. Микро-тақырыптар негізгі тақырыптан шығады, кез келгенін таңдаңыз. Балалар өздері құрастырып, өздері таңдады. Бұл маған керек.

    Мен санамалаған айдарлардың нұсқалары, әрине, олардың барлық алуан түрлілігін сарқытпайды, бірақ бұл мәселеге назар аудару оның мазмұны мен біртұтас оқу үдерісінің тұлғааралық жақтарының бірлігінде ізгілендірудің жаңа мүмкіндіктерін тудырады деп есептеймін.

    Қорытындылай келе, мен ономатқа қайта оралғым келеді.

    Алғашқы қауымдық қоғамда да бұл атау қандай да бір ойын немесе ойын-сауық емес, адамның ішкі болмысымен тығыз байланысты абсолютті мәдени қажеттілік болды. Қарапайым адам үшін жалқы есім белгі немесе таңба емес, жеке адамның болмысымен, күрделі түрде сабақтас таңба түрі болған. Жалқы есімнің мифтік ішкі субстанция ретіндегі мифологиялық санасы кейбір мәдени-тарихи дәстүрлерде көрінеді, оларда жаңа туған нәрестеге ат қою оның мәнін болжау түрінде өтеді, бұл сиқырдың бір түрі. Атау заттың немесе адамның жұмбақ болмысы болып көрінді; аталған нәрсеге билік ету дегенді білдіретін атауды білу; атын айту, атын атап айту – жасау, тірілту, жою, иелену деген мағыналарды білдіре алады. Біздің жағдайда сабаққа мағыналы, түсінікті, орынды атау беру арқылы біз оны өз күшіне ие болуға, сонымен қатар оны жандандыруға және оны балаларға қызықты, қолжетімді етіп жеткізуге, олардың есте сақтауы, сіңіруіне мүмкіндік аламыз. және оны есте сақтағысы келеді.

    Қазіргі адамдарға белгілі мысал ретінде жазушы орынды атап өткен кітаптағы «Кемені не десең, солай жүзеді» деген сөйлемді келтіруге болады. Кітапта бүкіл әлем бойынша регатаға арналған және осы оқиғаға орай «Жеңіс» деп аталған яхтадан есімнің және яхтаның алғашқы екі әрпі құлап кеткен жағдай сипатталған (Врунгель командасының ономат ретінде ономатты беру әрекеті). мәні лайықты атау және осылайша регаттада жеңіске жету) құлап кету «Проблема» деп аталатын саяхатқа шығуға мәжбүр болады, бұл экипажды жолда көптеген қиындықтарды жеңуге қалдырады. . - Архангельск, 1998 ж